Częstym problemem w ustaleniach parametrów opakowań są prawidłowo podane wymiary. W celu unormowania przyjęto pewne zasady i oznaczenia. Prosimy dla uniknięcia błędów i niedomówień o stosowanie się do podanych poniżej wskazówek.
Opakowania w zależności od zapotrzebowania wykonauje się różnego rodzaju tektur. Dostępne typy tektur trzywarstwowych to fala E, B, C i pięciowarstwowych EB, BC. Wszystkie rodzaję moga występować jako szare i bielone wg wymagań klienta. Dla prawidłowego doboru materiału do wykonania opakowań należy zwrócić uwagę na:
Ogólna zasada jest taka - im wyższa gramatura tym mocniejsze opakowanie. Poniżej kilka wskazówek i opis standardowych gramatur.
Do wykonania opakowań możemy użyć całej gamy różnych surowców, różniących się budową, składem oraz jakością. Dobór odpowiedniego surowca będzie miał kluczowe znaczenie dla wytrzymałości oraz ceny opakowania. Przy dokonywaniu wyboru surowca można pomóc sobie wyliczając tzw. BCT, czyli wytrzymałość opakowania na zgniatanie pionowe. Jest to szczególnie pomocne kiedy wiemy że opakowanie będzie układane na kilka warstw. Po wyliczeniu teoretycznego BCT możemy określić zakres obciążenia jakie opakowanie powinno wytrzymać. Należy pamiętać że wyliczenie jest teoretyczne, zakłada nie uszkodzone opakowanie, równomierny nacisk na całej powierzchni opakowania. Wzór nie bierze także pod uwagę wysokości opakowania. Należy też pamiętać że tektura jest bardzo higroskopijna i na wytrzymałość opakowania bardzo duży wpływ ma wilgotność pomieszczenia w którym opakowania są składowane. Przesuszone opakowania pękają, natomiast zbyt wilgotne tracą sztywność.